מה ההבדל בין פסילת רישיון לשלילה?

חשוב מאוד לדעת שיש הבדל בין פסילת רישיון נהיגה לבין שלילת רישיון נהיגה. פסילה היא מצב שבו רשות ציבורית ולא בית המשפט פוסלת את הרישיון של האדם ללא אקט שיפוטי כלשהי. כלומר, בית המשפט איננו מעורב במקרה של פסילת רישיון נהיגה באופן כלשהו. לעומת זאת, שלילת רישיון נהיגה היא סמכות של בית המשפט לבד. כלומר, בכדי לשלול את רישיונו של האדם יש צורך שבית משפט יכריע ויחליט שרישיונו של האדם צריך להישלל, לאחר תהליך משפט.

פסילת רישיון נהיגה

חוקי התעבורה בישראל מעניקים לקצין משטרה את היכולת לפסול את רישיונו של נהג ללא משפט, במידה והוא תופס את הנהג בעבירות תעבורה שונות. מכוח דיני תעבורה, לשוטר יש את הסמכות המלאה לפסול את רישיונו של כל נהג שהוא מוצא לנכון בהתאם לחוק, פסילה מנהלית.  במקרה שבו אדם עבר עבירה על דיני התעבורה שלא גרמה לתאונת דרכים הרי שהשוטר יכול להורות על פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה שלו שלא תעלה על פרק זמן של 30 יום בלבד. במידה והעבירה על דיני התעבורה גרמה לתאונת דרכים הרי שהשוטר יכול לשלול את רישיונו של האדם באופן מנהלי גם עד 60 ימים. אם נהג היה מעורב בתאונת דרכים שבה נהרג אדם אחר, בסמכותו של השוטר לשלול את רישיון הנהיגה של הנהג לפרק זמן של עד 90 ימים.

מדוע נדרשת פסילת רישיון?

לכאורה, אם ישנן לא מעט עבירות תעבורה שבגינן במלא בית המשפט יחליט על שלילת רישיונו של הנהג, מדוע בעצם יש צורך בפסילת רישיון מנהלית על ידי שוטר? הרעיון של פסילת הרישיון הוא להקפיא את פרק הזמן שעובר בין זמן ביצוע העבירה שבוצעה על ידי הנהג לזמן החזרה שלו לכביש. כלומר, אם אדם עבר עבירת תעבורה כלשהי שבגינה נגרמה תאונת דרכים, על אף שאיש איננו נהרג ויש פצועים בלבד בתאונה, הרי שלא כדאי שאותו אדם יחזור לנהוג באופן מידי, אלא כדאי שהוא ייקח פסק זמן מנהיגה ויפנה אל עורך דין תעבורה דנה דוד כדי שתסייע לברר את הסיבה שבגינה נגרמה התאונה, בטרם הנהג יחזור לכביש.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

עוד דברים שיעניין אותך...