בדיקת זרע – כל מה שצריך לדעת

בתקופה שבה כל כך הרבה זוגות מתקשים להיכנס להריון יש סיבות טובות לבדוק גם את חלקו של הגבר והאם אפשר להסביר את הכישלון בטיפולים גם במצב הזרע שלו.

חשוב לדעת שמצב הזרע משתנה במהלך השנים בגלל גיל וגורמים שונים ולכן לפעמים מבצעים יותר מבדיקת זרע אחת במהלך הזמן, כדי לקבל תמונה שלמה ולראות האם השתנו הדברים.

הלכה למעשה, בדיקת זרע בודקת את תאי הזרע ואת ריכוז שלהם בנפח מסוים וגם את התנועתיות שלהם כדי לבדוק האם מדובר בכשל שנמצא אצל הגבר בהפריה של הביצית, כך אפשר למקם טוב יותר את הדגש בטיפולי הפוריות ולהציע דרכי טיפול והפריה חלופיות נכונות יותר.

למה נעשית בדיקת זרע?

היום ידוע שבעיות פוריות של גבר מהוות כ-20% מבעיות הפריון ולכן יש חשיבות רבה מאוד למיפוי מצב הזרע, שכן לאורח החיים ולגיל ועוד פרמטרים שונים יש השפעה על איכות הזרע וגם הם נלקחים בחשבון.

ייצור הזרע נמשך כחודשיים וחצי ולכן כל בדיקת זרע תיתן תמונה של החודשים שקדמו לכך וזאת הסיבה שגברים מתבקשים לפעמים לשנות משהו באורח חייהם ולחזור לבדיקה נוספת, אם יש סיכוי שזה ישתפר. קראו בהרחבה על אזוספרמיה!

איך נעשית הבדיקה?

מביאים זרע למעבדה ויש דרכים שונות שמיועדות גם לגברים דתיים לפי ההלכה שמתירה זאת בדרך זאת. חשוב לדעת שכדי לשמור על איכות הזרע בצורה מיטבית יש להימנע מאוננות כמה ימים לפני כן ולפעול לפי הנחיות הרופא.

הזרע חייב להגיע למעבדה מרגע שהוא ניתן ובטמפרטורת חדר או גוף. שם ייבדק הזרע לפי ערכי ייחוס של ריכוז הזרע ותנועתו בנפח מסוים כדי לקבוע את איכותו. הערכים מתייחסים לנפח נוזל הזרע וכמות תאי הזרע בתוכו, החומציות שצריכה להיות גבוהה מ-7.2 ומעל 15-20 מיליון זרעונים בנפח של מיליליטר נוזל זרע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.